خرید و فروش انواع ساعت اصل ، زیور آلات، عینک آفتابی و انواع مدل مانتو

آموزش کامل تنظیمات کاسیو پروترک PRW60Y

در این مقاله قصد داریم به نحوه تنظیمات ساعت کاسیو پروترک PRW60Y بپردازیم:

امکانات و تنظیمات کاسیو پروترک PRW60Y

تنظیمات کاسیو پروترک PRW60Y
تنظیمات کاسیو پروترک PRW60Y

در این مقاله قصد داریم تا شما را با امکانات خاص و پیچیده ساعت کاسیو پروترک PRW60Y آشنا کنیم:

 1. TOUGH SOLAR این قابلیت می تواند با استفاده از نور خورشید انرژی را در خود ذخیره کنید.
 2. WEB SECTOR (رادیو کنترلر)
 3. TRIPLE SENSOR (سنسورهای ارتفاع سنج، قطب نما، دما سنج و فشارسنج)
 4. این ساعت دارای بند فیبرکربن با دوام بسیار بالایی است.
 5. توانایی ذخیره رکوردها
 6. معکوس شمار و کرنومتر
 7. پنج آلارم دارد.
 8. توانایی ذخیره اطلاعات ارتفاع سنج
 9. روشنایی خودکار ساعت
 10. ساعت جهانی

معرفی اجزای و دکمه های تنظیمات کاسیو پروترک PRW60Y

TIMEKEEPING(حالت اصلی ساعت)

در این حالت قسمت آنالوگ ساعت، زمان حال و قسمت دیجیتال ساعت، تاریخ و زمان حال را نشان می دهد. برای اینکه از بودن در این حالت اطمینان حاصل کنید کافیست برای مدت 2 ثانیه دکمه B را بفشارید تا وارد این حالت شوید.

انواع صفحه نمایش کاسیو

ساعت پروترک PRW60Y صفحه نمایش های مختلفی دارد که می توانید با زدن دکمه D انتخاب کنید:

نحوه شارژ و ذخیره آن

ساعت پروترک کاسیو به منبع تغذیه خورشیدی مجهز است.این ساعت از پنل خورشیدی که در پشت صفحه ساعت تعبیه شده است روزانه نور دریافت کنید و شارژ شود. طریقه شارژ کردن باید به نحوی باشد که عدد  از صفحه ساعت رو به سمت آفتاب قرار بگیرد.

مدت زمان شارژ در زمان هایی که شارژ ساعت به صورت کامل تمام شده باشد بسته به شرایط تفاوت دارد که به شرح زیر است:

مقابل نور مستقیم خورشید حدود 6 ساعت در محیط بیرون

مقابل نور مستقیم خورشید حدود 23 ساعت در محیط داخل کنار پنجره

در محیط داخل کنار پنجره و آب و هوای ابری در روز 37 ساعت

در محیط داخل مقابل لامپ فلورسنت بالای 200 ساعت

در صورتیکه ساعت مچی شارژ لازم را داشته باشد روزانه 8 دقیقه آن را مقابل نور مستقیم خورشید بگذارید تا هیچوقت نیاز به شارژ کردن کامل ساعت نباشد. این مدت زمان برای شرایط پشت پنجره و ابری 50 دقیقه و در مقابل لامپ فلورسنت 8 ساعت در روز می باشد.

چگونه میزان شارژ ساعت را متوجه شویم؟

در هرحالتی از ساعت که قرار دارید کافی است دکمه B ساعت را برای 2 ثانیه بفشارید تا به حالت اصلی بروید و هم از میزان شارژ بصورت زیر مطلع شوید:

مفهوم واژه های درج شده چیست؟

H: بالاترین سطح انرژی در ساعت ذخیره شده است که در این حالت کلیه امکانات ساعت فعال می باشد.

M: از شارژ ساعت مقداری کم شده است اما می توان از تمامی امکانات ساعت بهره مند شد.

L: ساعت نیاز به شارژ دارد و انرژی آن کافی نیست. در این حالت برخی از امکانات ساعت مانند روشنایی، صدای بوق و رادیو کنترلر غیرفعال می شود. هر 2 ثانیه، ثانیه شمار پرش دارد.

CHARGE: در این حالت تمام امکانات ساعت غیرفعال شده است و دیگر شارژی ندارد و همه ی عقربه ها به سمت عدد12 می ایستند.

–: ساعت به تنظیمات کارخانه برگشته است و خاموش شده است و همه تنظیمات ساعت ریست شده است.

در نتیجه بهتر است که به هیچ وجه نگذارید ساعت به مرحله – یعنی آخرین مرحله شارژ برسد تا مجددا مجبور شوید آن را تنظیم کنید.

در صورتیکه شما از ساعت مچی خود خیلی کم استفاده می کنید، پیشنهاد ما به شما این است که سیستم ذخیره انرژی را فعال کنید تا در زمان هایی که تاریکی مطلق است ساعت مچی به خواب برود. در این حالت هم انرژی ذخیره می شود و هم ساعت به صورت پیش فرض کار می کند اما نشان نمی دهد و با استفاده از ساعت، یا روشنایی و یا زدن هر کدام از دکمه های ساعت از حالت خواب خارج می شود و به کار خود ادامه می دهد.

برای تنظیم سیستم ذخیره انرژی یا P.SAVE با توجه به آموزش های داده شده سیستم ذخیره انرژی را روشن کنید.

حالت ساعت کاسیو پروترک

رادیو کنترلر ساعت پروترک

با استفاده از دکل های مخابراتی که در برخی از مناطق جهان تعبیه شده است این ساعت می تواند بصورت خودکار تنظیم شود. این مناطق شما کشورهای چین، ژاپن، آلمان، انگلیس و آمریکا می باشد. البته محدوده این دکل ها به گونه ای مکان یابی شده اند که 70 تا 80 درصد این کشورها سیگنال دریافت می کنند. L1، L2 و L3 واژه هایی هستند که در صورت دریافت سیگنال میزان قوی بودن و ضعیف بودن سیگنال را اطلاع می دهند. اگر L3 باشد سیگنال قوی است و L1 سیگنال ضعیف تری دارد.

تنظیم دستی رادیو کنترلر
 1. برای دریاقت سیگنال ها تنها باید در حالت اصلی ساعت عدد 12 ساعت خود را به سمت محیط بیرون نگه دارید.
 2. دکمه B را هشت مرتبه بزنید تا وارد حالت رادیوکنترلر شوید.
 3. دکمه A را بفشارید تا واژه RC به حالت چشمک زن در بیاید.
 4. در این مرحله به هیچ وجه ساعت را تکان ندهید و یا دکمه ای را نفشارید تا یکی از واژه های GET یا ERR را نشان می دهد.
 5. اگر GET را مشاهده کردید عملیات با موفقیت انجام گرفته و اگر ERR را مشاهده کردید می بایست دوباره امتحان کنید یا منطقه شما سیگنال دریافت نمی کند.
تنظیم خودکار رادیوکنترلر
 1. در حالت ساعت دکمه B را هشت مرتبه بزنید تا وارد حالت R\C یا رادیوکنترلر ساعت شوید.
 2. دسته کوک ساعت را به بیرون بکشید. صفحه نمایش به صورت AUTORC ON یا AUTORC OFF می شود.
 1. با چرخاندن دسته کوک درصورتیکه قصد روشن کردن خودکار را دارید کافی است AUTORC ON را انتخاب کنید و دسته کوک را به حالت اولیه خود بازگردانید.
تنظیم زمان و تاریخ کاسیو
 1. در حالت اصلی ساعت باید دسته کوک را به سمت خودتان و یا خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا به صورت کامل آزاد شود و پس از آن به سمت بیرون بکشید. صفحه دیجیتالی لغت CITY را نشان می دهد.
 1. با چرخاندن دسته کوک شهر مورد نظر از طریق نام شهرهایی که به صورت اختصاری بر دور بزل (قاب) ساعت نشان داده شده است انتخاب کنید. شهر تهران در موقعیت ساعت 2 قرار دارد.

نکته: عقربه ثانیه شمار ساعت مقابل هر شهری که قرار بگیرد، ساعت زمان همان منطقه را نشان می دهد.

 1. آنالوگ ساعت به صورت اتوماتیک می چرخد و زمان را مشخص می کند.
 2. دکمه B را بفشارید تا وارد قسمت DST شوید و با چرخش دسته کوک آن را روشن و خاموش کنید.

نکته: در ساعت مچی پروترک DST نسبت به 6 ماه اول و دوم سال متغییر است به این معنا که اگر در 6 ماه اول سال باشید باید DST روشن باشد و زمان 1 ساعت به جلو است و در 6 ماهه دوم سال یک ساعت به عقب می رود باید خاموش باشد.

نکته: حالت پایانی AUTO می باشد که برای یک سری از شهرها نیازی به روش و خاموش کردن DST بصورت دستی نمی باشد. شهر تهران هم شامل این قابلیت است و هر شش ماه بصورت خودکار زمان را یک ساعت به جلو یا عقب می برد.

نکته: در حالتیکه زمان ساعت با زمان محل سکونت شما متفاوت باشد باید آن را تنظیم کنید. به هیچ وجه زمان ساعت را بصورت دستی تنظیم نکنید. زمان UTC زمان مبدا است و با تغییرات زمان در هر شهر امکان دارد زمان دیگر شهرها تغییر کند. هم چنین دقت کنید که تاریخ ساعت باید برحسب تقویم میلادی باشد در غیر اینصورت روزهای هفته به درستی نشان داده می شود.

 1. با فشردن دکمه D به تنظیمات زمان و تاریخ می شوید. با دکمه B حالات تنظیم به ترتیب دقیقه، ساعت، سال، روز و ماه تغییر می کند و با چرخش دسته کوک تنظیمات انجام می شود.

 1. دکمه B را بفشارید که وارد تنظیمات KEY بشوید. صدای دکمه ها است که با چرخش دسته کوک قابل تغییر است که اگر MUTE باشد صدای آن خاموش است.
 2. با فشردن دکمه B وارد AUTO ON/OFF شوید. با چرخاندن دسته کوک می توانید روشن یا خاموش کنید.

نکته: برای فعال کردن سیستم روشنایی ساعت (اتولایت) هنگامیکه ساعت برروی مچ شما قرار دارد می توانید با 40 درجه چرخاندن دستتان نور ساعت را روشن کنید بدون اینکه نیاز به این باشد که دکمه ای از ساعت را بزنید.

 1. دکمه B را بفشارید تا به قسمت LIGHT وارد شوید. این قسمت تنظیم میزان زمان روشنایی ساعت است که با چرخش دسته کوک بین یک و سه ثانیه قابل تنظیم است.
 2. با فشردن دکمه B به تنظیمات نشانه روز و شب وارد می شوید که با چرخاندن دسته کوک متغییر است. اگر 24H باشد یعنی اگر ساعت 1 بعد از ظهر باشد عدد 13 را نشان می دهد و اگر 12H باشد بصورت P1 نشان می دهد.
 3. دکمه B را بفشارید تا وارد حالت بعدی شوید که حالت SAVE است که به مفهوم ذخیره انرژی است. به علت اینکه این ساعت از منبع ذخیره انرژی نور خورشید یا نور محیط در خود استفاده می کند پس نیاز دارد که انرژی را در خود ذخیره کند به همین دلیل اگر P.SAVE روشن باشد در زمان هایی که تاریک است از منبع تغذیه خود استفاده می کند و ساعت را نشان می دهد و درصورتیکه خاموش باشد در مکان تاریک پس از یک مدت ساعت از کار می افتد.
 4. دکمه B را بفشارید و به حالت CITY بروید. همه تنظیمات ساعت اعمال شده است و باید دسته کوک را به مکان اول خود بازگردانید.

نکته: دسته کوک را به داخل بفشارید و سپس برای عقربه های ساعت یا مخالف سمت خودتان بچرخانید تا محکم شود. این کار باید حتما انجام شود زیرا به راحتی آب به داخل ساعت از این طریق نفوذ خواهد کرد.

کنار زدن عقربه های کاسیو

با نگه داشتن همزمان دکمه L و B عقربه ها رو به عدد 2 بایستد و کاملا ساعت دیجیتالی مشخص می شود. برای بردن به حالت اول کافی است یکی از دکمه های A، B، C و D را بفشارید.

نکته: در حالت هایی که صفحه دیجیتال میزان فشار و ارتفاع ساعت را نشان می دهد، عقربه ها بصورت خودکار رو به عدد 4 و 8 می روند و نیازی به انجام این فرآیند نمی باشد.

قطب نما پروترک کاسیو

با سیستم قطب نمای این ساعت می توانید برای شمال و جهت سمت مورد نظرتان را مشاهده کنید. پس کافی است برای نمایش سمت مورد نظر فرآیند زیر را طی کنید:

 1. ساعت را در حالت اصلی برده
 2. ساعت را به موازی سطح زمین نگه دارید.
 3. برای نشان دادن جهت مورد نظر کافی است عدد 12 ساعت را به عنوان نشانه، به سمت محل مورد نظر گرفته.
 4. در آخرین مرحله دکمه C را بزنید تا جهت محل مورد نظر را روی صفحه دیجیتال مشاهده کنید.

عقربه ثانیه شمار اصلی ساعت همیشه جهت شمال را نشان می دهد. حال اگر درجه اختلاف داشته باشد باید برای 20 دقیقه ساعت را به دور از هر گونه لوازم مغناطیسی مانند موبایل و… باشد و در شرایط سرما و گرمای شدید نگذارید و بعد از آن تست کنید. در حالتیکه هنوز ساعت مشکل داشته باشد از طریق روش زیر ساعت خود را کالیبره کنید.

کالیبره کردن قطب نمای پروترک
 1. به حالت قطب نمای ساعت وارد شوید.
 2. دسته کوک را به سمت بیرون بکشید.
 3. صفحه نمایش عدد 1 به همراه فلش نشان می دهد.
 4. ساعت را دقیقا موازی با زمین بگیرید و دکمه C را بزنید و صبر نمایید.
 1. در صورتیکه لغت OK را مشاهده کردید آن را 180 درجه بچرخانید. در صورت مشاهده ERR دوباره امتحان کنید.
 2. پس از اینکه ساعت را 180 درجه چرخانید ساعت را موازی با زمین نگه دارید و دوباره دکمه C را بزنید و صبر نمایید.
 3. در صورتیکه کلمه OK نمایش داده شد نشان دهنده این است که عملیات بطور کامل با موفقیت انجام شده است و اگر ERR را مشاهده کردید مراحل را دوباره انجام دهید.
 4. بعد از طی کردن عملیات دسته کوک را به جای اول خود بازگردانید.
آموزش تنظیم واحد ارتفاع سنج، فشار سنج و دما سنج ساعت پروترک

جهت تنظیم واحد های ساعت مراحل زیر را انجام دهید:

 1. در ابتدا به یکی از حالاتی که می خواهید واحد آن تنظیم شود بروید.(ارتفاع سنج یا فشارسنج و یا دماسنج)
 2. حال دسته کوک را به بیرون بکشید.
 3. در صورتیکه کلمه UNIT را بر روی صفحه مشاهده نکردید، دکمه B را تا زمانی بزنید که این واژه بر روی صفحه دیجیتالی نمایان شود. در حالت فشارسنج و دماسنج باید دکمه B را یک مرتبه بزنید و در حالت فشار سنج بایستی که 3 مرتبه دکمه B را بزنید.
 4. برای تغییر واحد باید دسته کوک را بچرخانید.
ارتفاع سنج

ارتفاع سنج ساعت دارای دو واحد اندازه گیری است با واحد های متر m و فوت ft. ارتفاع سنج این ساعت توانایی این را دارد که  از -700 تا 10000 را محاسبه کند. برای اینکه ارتفاع سنج نمایش داده شود باید دکمه A را یک مرتبه بفشارید. توجه داشته باشید که با هر بار فشردن این دکمه میزان ارتفاع را محاسبه می کند.

ارتفاع سنج این ساعت مچی به دو حالت 5 ثانیه ای و هر 2 دقیقه یک مرتبه می تواند خود را به روز کند. این قابلیت را می توانید خودتان تنظیم کنید اما قبل از آن به مفهوم آن میپردازیم:

https://watchmagazine.ir/wp-content/uploads/2020/04/Screen-Shot-2020-04-05-at-2.32.24-PM-300×201.png

0:05 : در سه دقیقه اول استفاده از ارتفاع سنج هر ثانیه یکبار میزان ارتفاع محاسبه و نمایش داده می شود. پس از سه دقیقه این میزان هر 5 ثانیه یکبار تا حدود یک ساعت خواهد بود.

2:00 : در سه دقیقه اول استفاده از ارتفاع سنج هر ثانیه یکبار میزان ارتفاع محاسبه و نمایش داده می شود. پس از گذشت دقیقه این میزان هر دو دقیقه یکب مرتبه تا حدود 12 ساعت خواهد بود.

اکنون قصد داریم مدت زمان نمایش را تنظیم کنیم:

 1. در حالت ارتفاع سنج دسته کوک را به سمت بیرون بکشید.
 2. با فشردن دکمه B به حالت INT بروید.
 3. با فشردن دسته کوک از گزینه های مورد نظرتان بین 2 دقیقه یک مرتبه و 5 ثانیه یک مرتبه یکی را انتخاب کنید.
 4. در آخر دسته کوک را به جایگاه اول خود بازگردانید.
مفهوم گراف مطالعه ارتفاع سنج ساعت:

ارتفاع سنج تعبیه شده در این ساعت مچی می تواند 6 ارتفاع قبلی را نمایش دهد به صورتیکه هر خانه به رنگ مشکی بطور عمودی معادل 10 متر می باشد. برای مثال طبق تصویر در این وضعیت 5 خانه بطور عمودی به رنگ مشکی موجود است که ضربدر 10 آن معادل 50 متر ارتفاع می شود. خط افقی وضعیت نمایش میزان ارتفاع را در گذشته نشان می دهد که با هر بار زدن دکمه A حالت جدیدی نشان داده می شود. در صورتیکه تغییرات شدید باشد و میزان آن زیاد باشد صفحه دیجیتالی ساعت — را نشان می دهد.

تعیین میزان ارتفاع از سطح تعیین شده:

اگر شما می خواهید میزان ارتفاع را از یک سطح تعیین شده حساب کنید. بایستی در ابتدا سطح مبدا را مشخص کنید تا ارتفاع نسبت به سطح مبدا انجام شود. هم چنین برای کاهش نمایش ارور در ارتفاعات بالا بهتر است که سطح مبدایی مشخص کنید. برای تعیین سطح مبدا باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. در حالت نمایش ارتفاع سنج دسته کوک را به سمت بیرون بکشید.
 2. با چرخش دسته کوک یک متر معادل 5 فوت تغییرات صورت می گیرد. این عدد باید عددی بین 3000- تا +10000 قابل تغییر می باشد.
 3. بعد از مشخص کردن عدد خاص مورد نظرتان دسته کوک را به حالت اولیه برگردانید.

نکته: با نگه داشتن همزمان دکمه های A و C سطح مبدا خاموش می شود و ساعت به حالت قبلی برمی گردد.

ذخیره کردن میزان ارتفاع ساعت

این ساعت به دو روش می تواند میزان ارتفاع ساعت را ذخیره کنید. حالت ذخیره دستی، حالت ذخیره خودکار. اگر دکمه B را سه مرتبه بزنید از حالت اصلی به قسمت RECALL وارد می شوید. در این حالت با فشردن دکمه های A و C از موارد ذخیره شده در ساعت خود را مشاهده کنید.

آموزش حالت ذخیره دستی:

 1. در حالت ارتفاع سنج ساعت زمانیکه به میزان ارتفاع مورد نظر برای ذخیره رسیده اید بایستید.

 1. دکمه A را تا زمانی نگه دارید که کلمه REC به نمایش دربیاید.
 2. در این حالت اندازه ارتفاع در زمان و تاریخ مشخص ثبت شده است.

نکته: این ساعت قابلیت ذخیره دستی تا 30 مورد را دارد.

ذخیره خودکار ارتفاع سنج

میزان ارتفاع به صورت یکی از حالات زیر نشان داده می شود:

MAX: حداکثر میزان ارتفاع طی شده

MIN: حداقل میزان ارتفاع طی شده

ASC: مجموع اختلاف افزایش ارتفاع طی شده

نکته: تا زمانی که شما در حالت ارتفاع سنج باشید سیستم ذخیره خودکار ارتفاع سنج فعال است. همچنین در صورتیکه میزان اختلاف افزایس و یا کاهش ارتفاع 15 متر یا 49 فوت باشد محاسبه انجام می شود.

نکته: اعداد با به روز شدن میزان ارتفاع به روز می شوند و عدد جدید جایگزین عدد قبلی می شود. البته این عمل زمانی اتفاق می افتد که میزان ارتفاع نسبت به قبلی افزایش و یا کاهش داشته باشد.

آموزش محاسبه اختلاف افزایش و کاهش ارتفاع با رسم شکل

ASC و DSC چیست؟

در مثال بالا فرضا تا ارتفاع 620 متر طی شده است و کمترین میزان هم صفر در نظر گرفته شده است. در این نمودار دو بار افزایش و 2 بار کاهش را مشاهده می کنید جمع افزایشی ها را ASC و جمع کاهشی ها DSC نام گذاری شده است:

طبق این فرمول پس عدد ASC از حاصل جمع یک و سه می باشد که فلش به سمت بالا را دارند. DSC حاصل جمع 2 و 4 که فلش به سمت پایین و کاهش را دارند تشکیل شده است.

ASC=320(1)+620(3)=940

DSC=320(2)+500(4)=820

پاک کردن اطلاعات ذخیره شده:

 1. به حالت RECALL وارد شوید با فشردن دکمه B.
 2. سپس موردی که قصد پاک کردن را دارید با دکمه های بالا و پایین سمت راست انتخاب کنید.
 3. دکمه D را بفشارید تا واژه CLEAR نمایش داده شود و پس از آن رها کنید.

توجه: برای پاک کردن تمامی دیتا ها کافی است دکمه D را بیش از 5 ثانیه بفشارید در آن هنگام به جای واژه CLEAR واژه CLEAR ALL نمایش داده می شود که تمام اطلاعات حذف خواهد شد.

نمایش تمامی حالات ذخیره شده در ساعت در یک نگاه

فشارسنج

در حالت اصلی ساعت با زدن دکمه B وارد حالت فشار سنج ساعت شوید. هر 5 ثانیه یک مرتبه میزان فشار هوا در 3 دقیقه اول نمایش محاسبه می شود. پس از آن هر 2 دقیقه یکبار اندازه فشار هوا اندازه گیری می شود و به نمایش در می آید. مقدار فشار هوا بر حسب اینچ جیوه InHG و پاسکال Pa محاسبه می شود.

در صوررتیکه در صفحه نمایش ساعت — نشان داده شد به این معناست که میزان فشار هوا به قدری است که از محدوده نمایش ساعت خارج شده است. این محدوده بین 250 تا 1100 هکتوپاسکال و یا 7.65 تا 32.45 اینچ جیوه می باشد.

خواندن میزان فشار هوا

افزایش میزان فشار هوا با احتساب این که وضعیت هوا بهتر می شود. کاهش میزان فشار هوا با احتساب این که وضعیت هوا رو به وخامت می رود.

کالیبره کردن فشارسنج

برای کالیبره کردن حتما باید از لوازم ابزار دقیق برای این کار استفاده کنید تا میزان فشار هوا ا دقیق تنظیم کنید. برای این کار کافی است مراحل زیر را انجام دهید.

 1. در حالت اصلی ساعت با فشردن دکمه B به حالت فشار سنج وارد شوید.
 2. دسته کوک ساعت را به سمت بیرون هدایت کنید. عدد فشار سنج شروع به چشک زدن می کند.
 3. با چرخاندن دسته کوک میزان فشار سنج را تعیین کنید.

نکته: در صورتیکه قصد برگشت به حالت قبلی را دارید باید دکمه های A و C را بطور همزمان بفشارید.

 1. در آخر دسته کوک را به جای اولیه خود برگردانید.

دماسنج

با دو مرتبه فشردن دکمه B در حالت اصلی ساعت وارد حالت دماسنج ساعت می شوید.

پس از ورود به این حالت تا 3 دقیقه اول هر 5 ثانیه یک مرتبه میزان دما به روز می شود و پس از سه دقیقه اول نمایش هر 2 دقیقه یک مرتبه میزان دما به روز می شود. میزان دمای هوا با واحدهای درجه سانتیگراد C و درجه فارنهایت نشان می دهد.

کالیبره کردن دما سنج

برای کالیبره کردن دمای ساعت حتما از لوازم ابزار دقیق استفاده کنید.

 1. به حالت دماسنج ساعت با فشردن دکمه B وارد شوید.
 2. دسته کوک را به بیرون بکشید. عدد نمایشگر میزان دما شروع به چشمک زدن میکند.
 3. با چرخاندن دسته کوک شما می توانید این عدد را تنظیم کنید. این عدد بین 10- تا 60 درجه سانتیگراد و یا 14 تا 140 درجه فارنهایت می تواند تنظیم شود.
 4. دسته کوک را بعد از انجام تنظیمات به حالت اولیه خود برگردانید.

کرنومتر STW

 1. در حالت اصلی ساعت دکمه B را چهارمرتبه بفشارید.

نکته: این ساعت قابلیت محاسبه تا 23 ساعت 59 دقیقه و 59.59 ثانیه را دارد.

 1. با فشردن دکمه A کرنومتر شروع به کار می کند و با زدن همین دکمه متوقف می شود.
 2. برای شروع مجدد از صفر و یا ریست کردن باید دکمه C را بفشارید.

باید بدانید که برای محاسبه SPLIT که قابلیت محاسبه چند زمان را دارد باید به جای متوقف کردن با دکمه A از دکمه C استفاده کنید و در آخر برای ریست کردن ابتدا دکمه A و پس از آن C را بفشارید.

معکوس شمار TIMER

 1. در حالت اصلی ساعت پنج مرتبه دکمه B را بزنید تا به قسمت معکوس شمار وارد شوید.
 2. با فشردن دکمه A معکوس شمار شروع به کار کنید و با فشردن همین دکمه می توان آن را متوقف کرد.
 3. با فشردن دکمه C معکوس شمار ریست می شود.

نکته: برای تغییر زمان تایمر

 1. در ابتدا دسته کوک را به سمت بیرون بکشید.
 2. با چرخاندن دسته کوک زمان را مشخص کنید.
 3. پس از تنظیم دسته کوک را به حالت اولیه برگردانید.

زنگ آلارم ALARM

این ساعت دارای 5 آلارم می باشد. به این معنا که در روز می توانید تا 5 بار آلارم ساعت را تنظیم کنید. مدت زمان زنگ خوردن ساعت تا 10 ثانیه است. جهت قطع کردن زنگ ساعت کافی است یکی از دکمه های ساعت را بفشارید.

در صورتی که در حالت اصلی ساعت هستید با فشردن هر دکمه از ساعت صدای ساعت قطع می شود.

 1. در حالت اصلی ساعت دکمه B را شش بار بفشارید تا به حالت آلارم ساعت وارد شوید.
 2. این ساعت مچی می تواند 5 آلارم را در روز تنظیم کند. با فشردن دکمه های A و C آلارم مورد نظر خود را که قصد تنظیم آن را دارید انتخاب کنید.

نکته: SIG به تنظیم آلارم ارتباطی ندارد و در ادامه آموزش به آن خواهیم پرداخت.

نکته: انتخاب آلارم ترتیب خاصی ندارد . شما می توانید هر کدام از پنج مورد باشد اما هنگام تنظیم به نشانگر عقربه ثانیه شمار که مقابل A یا P می ایستد دقت کنید چون مفهوم زمان صبح و یا عصر را می دهد.

 1. دسته کوک ساعت را به سمت بیرون بکشید(توجه داشته باشید که دسته کوک به حالت چرخشی است و بعد از آزاد کردن باید آن را به سمت بیرون بکشید.) و پس از آن دسته کوک را بچرخانید تا دقیقه آلارم ساعت را تنظیم کنید.
 2. دکمه B را بفشارید تا ساعت آلارم را تنظیم کنید.
 3. با چرخاندن دسته کوک ساعت شمار آلارم را تنظیم کنید.
 4. بعد از انجام تنظیمات دسته کوک را به سمت داخل هدایت کنید تا آلارم ساعت تنظیم و فعال شود.

نکته: توجه داشته باشید که حتما باید از محکم بودن پیچ دسته کوک اطمینان حاصل کنید زیرا احتمال ورود گرد و غبار و آب به داخل ساعت بسیار است.

حالت SIG: این یک زنگ هشدار است که راس هر زمان، ساعت صدای بوق میدهد که نشان دهنده ی این است که یک ساعت گذشته است. برای روشن و خاموش کردن آن کافی است در حالت آلارم ساعت با دکمه های C و B گزینه SIG را انتخاب کنید و با فشردن دکمه D آن را روشن و خاموش کنید.

تست زنگ آلارم ساعت

برای تست کردن زنگ آلارم باید دکمه A را برای چند ثانیه بفشارید تا بوق آلارم به صدا در آید.

برای روشن و خاموش کردن آلارم ساعت کافی است پس از انتخاب آلارم مورد نظر با فشردن دکمه D آن را روشن و یا خاموش کنید.

ساعت جهانی WORLD TIME

این ساعت می تواند زمان 29 شهر از کشورهای مختلف جهان را نمایش دهد. کلیه زمان های این شهرها بر طبق زمان UTC سنجیده می شود. برای تنظیم زمان جهانی مراحل زیر را انجام دهید.

نکته: در این حالت می توان 2 زمان را بصورت همزمان مشاهده کرد به این صورت که قسمت آنالوگ ساعت زمان اصلی و قسمت دیجیتالی ساعت زمانی که شما می خواهید را نمایش می دهد.

 1. در حالت اصلی ساعت دکمه B را هفت بار بزنید تا به حالت ساعت جهانی وارد شوید.
 2. دسته کوک ساعت را به سمت بیرون بکشید.
 3. با چرخاندن دسته کوک نام شهر مورد نظرتان را انتخاب کنید. عقربه ثانیه شمار به سمت اسامی شهرهایی که به صورت اختصار دور بزل (قاب) ساعت نوشه شده است می ایستد.
 4. در صورتیکه در حالت تابستانه هستید با نگه داشتن دکمه B حالت DST را مربوط به زمان شهر خود روشن و خاموش کنید.
 5. پس از انجام تنظیمات دسته کوک را به حالت اولیه برگردانید.

تعویض زمان اصلی دیجیتال با زمان جهانی آنالوگ

اگر برای مدت زمان بسیاری قصد دارید از این حالت استفاده کنید می توانید زمان ها را در حالت ساعت جهانی جا به جا کنید. برای این کار باید در حالت ساعت جهانی دکمه D را حداقل سه ثانیه نگه دارید تا زمان آنالوگ و دیجیتال با یکدیگر جابجا شوند.

روشنایی ساعت پروترک

برای روشن کردن صفحه ساعت در هر حالتی که هستید می توانید از طریق دکمه L ساعت اقدام کنید. میزان مدت روشنایی بسته به تنظیمات اولیه ساعت دارد که در ابتدا انجام شده است. این مدت زمان یک ثانیه و 3 ثانیه می باشد.

روشنایی خودکار ساعت را باید در قسمت تنظیمات اولیه ساعت تنظیم کنید.

برای نشان دادن روشنایی خودکار ساعت باید ساعت را به صورتیکه موازی سطح زمین است بیشتر از 40 درجه بچرخانیم تا صفحه ساعت روشن شود.

تنظیم عقربه PRW60Y

این بخش مناسب اشخاصی است که ساعت مچی آنها از تنظیمات خاج شده اند به صورتیکه صفحه آنالوگ ساعت با دیجیتال ساعت تطابق ندارد.

 1. برای ریست کردن ساعت اول باید با چرخاندن دسته کوک آن را آزاد کرده و کاملا به سمت بیرون بکشید.

 1. دکمه A (ALT) را چند ثانیه بفشارید تا برروی صفحه دیجیتالی لغت HAND SET ایجاد گردد. صدای بوقی می دهد و عقربه ثانیه شمار به سمت 12 حرکت می کند.
 2. صبر کنید تا تمامی عقربه ها بایستد. همه عقربه ها برروی ساعت 12 می ایستند و ساعت شما تنظیم میشود و دسته کوک را یکبار به داخل بزنید و ساعت زمان مورد نظر دیجیتال شما را نمایش می دهد.

ریست زمان دیجیتالی کاسیو

 1. برای ریست کردن ساعت دسته کوک را بچرخانید و بعد از آزاد شدن آن را به سمت بیرون بکشید.
 2. UTC را برای نام شهر انتخاب کنید و زمان آن را از این لینک بصورت دقیق جستجو کنید.
 3. دکمه D را یک مرتبه بفشارید تا روی صفحه دیجیتالی HOUR-MIN نشان داده می شود.
 4. با فشردن دکمه B می توانید به قسمت تنظیمات حالات مختلف ساعت وارد شوید.
 5. با چرخش دسته کوک در هر حالتی می توانید نسبت به زمان دقیق مکان فعلیتان ساعت خود را تنظیم کنید.

با فشردن دکمه B(MODE) می توانید ابتدا دقیقه شمار و پس از آن ساعت شمار، سال، روز و ماه را با چرخش دسته کوک تنظیم کنید.

به این نکته توجه کنید که تاریخ را باید برحسب تقویم میلادی تنظیم کنید. در صورتیکه برحسب تقویم شمسی یا قمری تنظیم کنید روزهای هفته به درستی نشان داده نمی شود.

نکته: عقربه ثانیه شمار طبق شکل روبرو در هنگام تنظیم زمان به سمت حروف A و یا P می ایستد که به ترتیب به معنای زمان صبح و زمان عصر می باشد. A مخفف AM صبحگاه و P مخفف PM شامگاه است.

 1. بعد از انجام دادن تنظیمات یک مرتبه دسته کوک را به سمت داخل بزنید تا صدای بوقی بدهد.
 2. در آخر فراموش نشود که دسته کوک را به حالت اولیه خود برگردانید.
 3. هم اکنون به تنظیمات وارد شوید و این بار نام شهر مورد نظر خود را انتخابی کنید.
اشتراک گذاری با دیگران:
فهرست مقاله
تلفظ صحیح برندهای ساعت

تلفظ صحیح برندهای ساعت

مهر 3, 1402

قطعاً هنگام خرید ساعت مچی به صورت حضوری دیده اید که نام یک برند را عنوان می کنید و فروشنده تلفظ صحیح برندهای ساعت و درست آن را بازگو می کند و شما تاز متوجه

مطالعه بیشتر
چرا رولکس یک ساعت لوکس است؟

چرا رولکس یک ساعت لوکس است؟

مرداد 28, 1402

اعتبار و شهرت اصلی این ساعت‌ها، نمایش دقیق زمان است. اما چرا ساعت‌های رولکس به این اندازه گران هستند؟ علت اصلی گران بودن ساعت رولکس به کارگیری بهترین و خاص ترین متریال ها می باشد

مطالعه بیشتر
تاریخچه برند سکتور

تاریخچه برند سکتور

تیر 5, 1402

سکتور ( Sector No Limits) یک شرکت ساعت سازی ایتالیایی با اصالت می‌باشد که به ساخت ساعت مچی و ساعت غواصی می پردازد. این شرکت در سال ۱۹۷۳ توسط فیلیپو جیاردیلو در ناپل ایتالیا تأسیس

مطالعه بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *