به بزرگترین فروشگاه اینترنتی ساعت و نماینده بیش از هشتاد برند معتبر خوش آمدید.

در این مقاله شما را با پیدایش اولین ساعت مچی دنیا آشنا خواهیم کرد:

تاریخچه پیدایش اولین ساعت مچی دنیا

تاریخچه پیدایش اولین ساعت مچی دنیا

ساعت مچی چیست و چگونه اولین ساعت مچی دنیا شکل گرفت؟!

ساعت مچی نوعی از ساعت است که به مچ دست بسته می‌شود.
ساعت مچی یک ساعت قابل حمل است که توسط یک فرد حمل یا پوشیده می شود.

پیدایش اولین ساعت

تاریخچه ساعت به قرن 16 در اروپا بازمیگردد، مکانی که ساعت های قابل حمل فنردار تولید گردید که برای اولین بار در قرن 15 طراحی شده بود. این ساعت توسط مخترعان و مهندسان ساخته شده بود که از قرن 16 تا اواسط قرن بیستم این دستگاه مکانیکی از سیم پیچ منبع اصلی تغذیه می کرد و چرخ دنده ها را می چرخاند، سپس عقربه ها را حرکت می داد و زمان را با چرخ تعادل چرخشی حفظ می کرد.

تحول در ساعت سازی جهان

در دهه 1960 اختراع ساعت کوارتز که با برق کار می کرد و زمان را با کریستال کوارتز ارتعاشی حفظ می کرد ، یک تحول اساسی برای صنعت ساعت سازی جهان به شمار می رفت.

پدیدار شدن کلمه ساعت
مستنداتی در رابطه با پدیدار شدن کلمه "ساعت" وجود دارد که نشان می دهد که این کلمه از واژه انگلیسی قدیمی woecce به معنی "نگهبان" گرفته شده است ، زیرا نگهبانان شهر از عبارات ساعت گونه وار، چون "چه زمانی"  برای پیگیری شروع یا پایان نگهبانی خود استفاده می کردند.
فرضیه اول
پدیدار شدن کلمه ساعت
نظریه دیگری فرض می کند که این اصطلاح از ملوانان قرن 17 آمده است ، که از مکانیسم های جدید برای اندازه گیری مدت زمان شیفت خود در کشتی استفاده کردند.
فرضیه دوم
پدیدار شدن کلمه ساعت
فرهنگ لغت انگلیسی آکسفورد کلمه ساعت را در ارتباط با یک ساعت اختراع شده در سال 1542 ثبت می کند.
فرضیه سوم
Previous slide
Next slide
مخترع اولین ساعت چه کسی بود؟
ساعت ساز نورنبرگ پیتر هنلین (1485-1542)، باتوجه به وجود مستنداتی به عنوان مخترع ساعت شناخته می شود. او یکی از اولین صنعتگران آلمانی بود که "ساعت مچی" ، ساعتهای زینتی ای که به صورت آویز ، پوشیده می شد را تولید نمود و این ساعت جزو اولین ساعت هایی بود که روی جسم انسان پوشیده میگردید.
پیتر ، که هنوز یک جوان بود ، آثاری را مد می کند که حتی دانشمندترین ریاضیدانان نیز آن را تحسین می کردند. او از تکه های کوچک آهن ساعت های چرخ دار ایجاد میکرد که ساعت ها را بدون وزنه به مدت چهل ساعت نگه میداشت، چه در سینه و چه در کیف دستی... با این حال ، دیگر ساعت سازان آلمانی هم در این دوره ساعت های مینیاتوری را نیز ایجاد کرده اند و هیچ مدرکی وجود ندارد که هنلین اولین ساعت ساز باشد.

تولید اولین ساعت مچی

اولین “ساعت های مچی” روی لباس و یا روی زنجیر دور گردن بسته می شد. ظاهر آنها به حالت جعبه های استوانه ای شکل سنگین وزن با قطر چند اینچی به همراه حکاکی و تزئین بود.

روی ساعت مچی با شیشه پوشانده نشده بود ، اما معمولاً یک جلد برنجی لولایی داشت که اغلب هم به حالت تزئینی  طوری سوراخ می گردید تا زمان را بدون باز شدن بتوانند مشاهده کنند.

عقربه های ساعت مچی از آهن یا فولاد ساخته شده بود و همراه با پین های مخروطی نگه داشته می شد. تا اینکه بعد از سال 1550 پیچ، جایگزین پین گردید. حرکت عقربه ها در این ساعت های مچی، شامل مکانیزم های ضربه ای یا هشداری بود. با مرور زمان شکل ظاهری ساعت ها گرد شد. در اواخر قرن ، ساعت هایی با شکل غیرمعمول رواج یافت و ساعت هایی به شکل کتاب ، حیوانات ، میوه ها ، ستاره ها ، گلها ، حشرات ، صلیب ها و حتی جمجمه ساخته شد.

کاربرد جواهراتی ساعت مچی
ساعت های مچی اولیه برای مشاهده زمان استفاده نمی شدند. دقت حرکات عقربه ها و اعلام زمان آنها بسیار ضعیف بود و درصد خطای ان به قدری بود که اختلاف چندساعتی بوحود می آورد ، به طوری که عملاً بی فایده و بی کاربرد بود. این ساعت های مچی به عنوان جواهرات برای اشراف ساخته میشد. قیمت گذاری این ساعت ها براساس نوع تزئینات ، شکل غیر معمول یا مکانیاسم جذاب آنها ارزش گذاری میشد ، و اندازه گیری دقیق زمان از اهمیت بسیار کمی برخوردار بود.

انواع برندهای ساعت مچی

Javaherian-Gallery.com

بزرگترین مرجع خرید و فروش ساعت های اورجینال و اصل